Finalizohen koalicionet parazgjedhore (listat e plota)

Berisha do të udhëheqë koalicionin e qendrës së djathtë me 24 parti. Rama do të drejtojë koalicionin e qendrës së majtë me 39 parti. FDR dhe AKZ do hyjnë në zgjedhje të vetme.

Mazhoranca e Partisë Demokratike të Kryeministrit Sali Berisha dhe partia kryesore e opozitës, Partia Socialiste e Edi Ramës, kanë përmbyllur marrëveshjet e koalicioneve përkatëse me partitë e vogla për zgjedhjet parlamentare të 23 qershorit. Berisha do të udhëheqë një koalicion konservator të qendrës së djathtë prej 24 partish, ndërkohë që Rama do të udhëheqë koalicionin e qendrës së majtë me 39 parti.

Dy parti të reja që priten të kenë përfaqësuesit e tyre në parlamentin e ri kanë zgjedhur të mos i bashkohen ndonjë koalicioni: Fryme e Re Demokratike e ish-presidentit Bamir Topi dhe nacionalistja Aleanca Kuq e Zi e Kreshnik Spahiut.

Të dyja koalicionet deklarojnë se do të fokusohen te ekonomia dhe integrimi i Shqipërisë në BE.

Konservatorët e Berishës thonë se do të vazhdojnë me taksën e sheshtë dhe janë zotuar të krijojnë rreth 250,000 vende të reja pune në katër vitet e ardhshme, të cilat do të jenë mandati i tretë radhazi në rast fitoreje. Berisha ka disa partnerë tradicionale në koalicionit e tij, të tillë si Partia Republikane dhe ajo e Kristian-Demokratëve, por edhe partnerë të rinj ku përfshihet Partia e çamëve për Drejtësi, Integrim dhe Unitet.

Ndërkohë socialistët e Rama po përpiqen të rikthehen në pushtet pas tetë vjetësh në opozitë dhe premtojnë vendosjen e një takse progresive, 300,000 vende të reja pune, si dhe luftë kund korrupsionit në radhët e ekzekutivit.

Socialistët kanë ribashkuar forcat me Lëvizjen Socialiste për Integrim dhe partnerë të tjerë tradicionalë si Social-Demokratët dhe Partinë e minoritetit grek e Bashkimit për të Drejtat e Njeriut.

Pati disa negociata të ashpra me Aleancën Kuq e Zi të Kreshnik Spahiut, e cila u ftua t’u bashkohej socialistëve, por në fund negociatat qenë të pafrytshme. Ish-presidenti Bamir Topi gjithashtu refuzoi një ftesë nga demokratët për të filluar bisedimet për t’u bërë pjesë e koalicionit të qendrës së djathtë.

Më poshtë kemi listën e partive pjesëmarrëse në koalicione. Këto përmbajnë shumë parti të vogla, të cilat kanë shumë pak ose aspak mbështetje popullore, por kodi zgjedhor është i tillë që u jep partive të vogla shanse më të mëdha brenda një koalicioni sesa më vete.

Koalicioni i qendrës së djathtë Aleanca për Punësim, Mirëqenie dhe Integrim

Partia Demokratike, Sali Berisha

Partia Republikane Shqiptare, Fatmir Mediu

Partia Lëvizja e Legalitetit, Ekrem Spahia

Partia për Drejtësi dhe Integrim, Shpetim Idrizi

Lëvizja për Zhvillim Kombëtar, Dashamir Shehi

Partia Demokristiane e Shqipërisë, Nard Ndoka

Lidhja Demokristiane e Shqipërisë, Nikollë Lesi

Partia Lëvizja Shqipëria e Re, Edmond Vishaj

Partia Bashkimi Demokrat Shqiptar, Arjan Starova

Aleanca Demokratike, Neritan Ceka

Partia Agrare Ambientaliste e Shqipërisë, Lufter Xhuveli

Partia Balli Kombëtar, Adriatik Alimadhi

Partia Balli Kombëtar Demokrat, Artur Roshi

Partia Ora e Shqipërisë, Zef Shtjefni

Partia Aleanca e Maqedonasve për Integrim Evropian   

Partia Demokracia e Re Evropiane           

Partia e të Drejtave të Mohuara e Re     

Partia Forca Albania ADS              

Partia Aleanca për Demokraci dhe Solidaritet, Gaqo Apostoli

Partia e Reformave Demokratike Shqiptare        

Partia Konservatore Shqiptare  

Partia e Minoritetit Grek për Ardhmëri, Kristo Kiçu

Partia Bashkimi Popullor i Pensionistëve Shqiptarë          

Partia Rruga e Vërtetë Shqiptare

Koalicioni i qendrës se majtë Aleanca për Shqipërinë Evropiane

Partia Socialiste e Shqipërisë, Edi Rama

Lëvizja Socialiste për Integrim, Ilir Meta

Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut, Vangjel Dule

Partia Aleanca Popullore, Artur Dojaka

Partia Aleanca Demokristiane, Zef Bushati

Partia Demokracia Sociale, Paskal Milo

Partia Socialdemokrate, Skënder Gjinushi

Partia Aleanca Arbnore Kombëtare, Gjet Ndoj

Partia Socialiste e Moderuar, Gjergj Koja

Partia e Punës e Shqipërisë e Riorganizuar, Marko Dajti

Aleanca për Barazi dhe Drejtësi Europiane, Valentin Mustaka

Partia Ambientaliste, Nasi Buzheku

Partia Ardhmëria Shqiptare, Emin Subashi

Partia Bashkimi Republikan Shqiptar, Zane Llazi

Partia Demokrate për Integrim e Prosperitet, Halim Seitaj

Partia e Çështjeve Shqiptare, Bujar Shurdhi

Partia e Gjelbër, Edlir Petanaj

Partia e Punës së Shqipërisë, Muharrem Xhafaj

Partia Reformatore Demokratike, Skënder Halili

Partia e Unitetit Kombëtar, Idajet Beqiri

Partia G99, Ervin Mete

Partia Komuniste Shqiptare, Qemal Cicollari

Partia Komuniste 8 Nëntori, Preng Çuni

Partia Kristian-demokrate, Dhimitër Muslia

Partia Lëvizja Demokratike për Ndryshim, Nikolin Staka

Lëvizja për Drejtësi e Shqiptarëve, Astrit Kosturi

Partia Mendimi i Djathtë Liberal, Mustafa Liçi

Partia për Mbrojtjen e të Drejtave të Emigrantëve, Ymer Kurti

Partia e Prosperitetit Demokratik, Yzeir Fetahu

Partia e Personave me Aftësi të Kufizuara, Afrim Jeshili

Partia Rruga e Lirisë, Kurt Kola

Partia Shqiptare “Atdheu”, Kreshnik Osmani

Partia Social Punëtore e Shqipërisë, Ramadan Ndreka

Partia Toleranca e Re e Shqipërisë, Avdi Keçi

Partitë që do garojnë më vete

Fryma e Re Demokratike, Bamir Topi

Aleanca Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu

Tagged with: ,
Posted in Kryesore, Zgjedhje 2013
Follow TCJE: Twitter Facebook

TCJE presentation

A different approach: Implementing a nonprofit media model, TCJE’s mission is to improve the quality of journalism in Albania, focusing on providing coverage that strengthens democracy, rule of law and human rights. More

Supporting quality coverage: Find out about our donors and partners and how you too can assist. More